Podczas Sylwestra, wiele osób decyduje się na zakup i odpalanie własnych pokazów fajerwerków. Aby cieszyć się tym pięknym widowiskiem, warto poznać zasady bezpiecznego użytkowania wyrzutni fajerwerków.

Wybór odpowiednich fajerwerków

Przede wszystkim należy zadbać o wybór odpowiednich fajerwerków. W Polsce funkcjonuje system klasyfikacji produktów pirotechnicznych, według którego można wyodrębnić cztery kategorie. Dla amatorów najbardziej odpowiednie są fajerwerki z kategorii F2 i F3. Pozwalają one na wykonanie widowiskowego pokazu, a jednocześnie są bezpieczne dla osób nieposiadających profesjonalnego przeszkolenia.

Podczas korzystania z wyrzutni fajerwerków kluczową kwestią jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim, fajerwerki powinny być odpalane tylko przez osoby pełnoletnie, które zachowują trzeźwość.

Odpalanie fajerwerków na odpowiedniej przestrzeni

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce na pokaz fajerwerków, z dala od zabudowań. Zaleca się zachowanie minimalnej odległości 25 metrów od budynków oraz 50 metrów od osób i zwierząt. Warto także poinformować sąsiadów o planowanym pokazie, aby wszyscy uczestnicy byli świadomi tego, co będzie się działo w ich najbliższym otoczeniu.

Aby uniknąć przypadkowego przechylenia wyrzutni podczas odpalania fajerwerków, zadbajmy o jej stabilne ustawienie. Wyrzutnię można umieścić na płaskiej, twardej i niepalnej powierzchni (np. na betonowej płycie) lub na specjalnie przygotowanej podstawie. Warto również obłożyć ją dodatkowymi ciężarami (np. workami z piaskiem), które zapobiegną przewróceniu się konstrukcji podczas strzałów.

Przestrzeganie instrukcji obsługi

Każde opakowanie z fajerwerkami ma instrukcję obsługi, której należy przestrzegać. Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób odpalania fajerwerków oraz na czas, który powinien upłynąć pomiędzy kolejnymi strzałami. Przed rozpoczęciem pokazu, warto również sprawdzić wszystkie elementy wyrzutni pod kątem ewentualnych uszkodzeń oraz upewnić się, że są one prawidłowo zamontowane.

W trakcie pokazu fajerwerków zaleca się korzystanie z długich rękawów oraz noszenie rękawic ognioodpornych. Mimo przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa, może dojść do sytuacji wymagających udzielenia pierwszej pomocy. W takim przypadku warto wcześniej zaznajomić się z podstawowymi zasadami jest udzielania pomocy przedmedycznej oraz posiadać pod ręką apteczkę pierwszej pomocy.

Odpowiedzialność za środowisko

Warto pamiętać, że fajerwerki, choć fascynujące, mają również swoje negatywne skutki dla środowiska. Wpływają na zanieczyszczenie powietrza oraz generują odpadki. Dlatego warto zadbać o odpowiednią segregację resztek po strzelaniu i ich właściwe utylizowanie, a także wykorzystywać materiały pirotechniczne o jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne.

Zachęcamy do współpracy

skontaktuj się z nami

Zachęcamy do współpracy

Skontaktuj się z nami