Któż nie lubi pięknych, wielokolorowych pióropuszy sztucznych ogni na nocnym niebie? Są zachwycającą ozdobą wyjątkowych imprez, stanowią też dopełnienie ważnych świąt i wydarzeń. Nie wszyscy miłośnicy fajerwerków zdają sobie jednak sprawę z tego, jak długą mają one historię. Jeżeli chcesz ją poznać, zapraszamy do lektury!

Historia fajerwerków w pigułce

Fajerwerki mogą się poszczycić bardzo długą historią. Pierwsze sztuczne ognie powstały ponad 2000 lat temu w Chinach, a następnie zostały sprowadzone do Europy przez znanego podróżnika. Ich pierwotna funkcja nie była jednak widowiskowa, a ochronna. Huk wydobywający się przy wystrzałach miał odstraszać złe duchy i demony. Wierzono, że dym towarzyszący eksplozjom także ma działanie zabezpieczające przed niechcianymi zjawami.

Odkrycie fajerwerków, jak wiele innych znamienitych odkryć, miało dość przypadkowy początek. Legenda mówi, iż znany chiński kucharz niechcący wsypał saletrę do ognia w trakcie przygotowywania jedzenia. Kiedy saletra się spalała, powstał cudowny kolorowy, migoczący ogień. Chińczycy szybko wymyślili, jak wykorzystać to zjawisko – wsypywali saletrę do uprażonych wcześniej rurek bambusowych i podpalali je. Prażony bambus dodawał widowisku charakterystycznego huku, a saletra odpowiadała za wrażenia wizualne.

Do Europy przybyły w roku 1295 razem z wracającym z długiej wyprawy podróżnikiem o imieniu Marco Polo. W błyskawicznym tempie zjednały sobie serca ludzi zamieszkujących stary kontynent. W okresie renesansu Europejczycy zaczęli udoskonalać chińską recepturę na sztuczne ognie, dodając do saletry sproszkowane metale i węgiel. W ten sposób powstały pierwsze wachlarze iskier o imponujących rozmiarach. W tamtych czasach fajerwerki zarezerwowane były dla elit (towarzyszyły nawet koronacjom władców!).

Pierwsze fajerwerki dla ludu powstały pod koniec XVIII wieku. W 1830 roku włoscy pirotechnicy nadali kolory sztucznym ogniom przez dodanie do nich chlorowanego proszku i soli metalicznych.

Zachęcamy do współpracy

skontaktuj się z nami

Zachęcamy do współpracy

Skontaktuj się z nami