Pokaz fajerwerków to imponujące widowisko stanowiące punkt kulminacyjny wielu imprez masowych czy przyjęć okolicznościowych. Jednak wszystkie produkty, nawet zestawy do samodzielnego użytku, wymagają bardzo ostrożnego i odpowiedzialnego podejścia. W tym wpisie zebraliśmy najważniejsze zasady bezpiecznego odpalania petard, wyrzutni fajerwerków i innych wyrobów pirotechnicznych.

Jakie fajerwerki można odpalać samodzielnie, a kiedy skorzystać z usług profesjonalistów?

Wyroby pirotechniczne zostały sklasyfikowane zgodnie z wymogami UE i podzielone na kilka klas ze względu na zastosowanie, poziom zagrożenia i wysokość emitowanego hałasu. Fajerwerki klasy F4 to wyroby wyłącznie do użytku przez profesjonalistów. Mogą być nabywane i używane wyłącznie przez osoby i podmioty posiadające specjalne pozwolenie.

Oprócz tego wyróżniamy:

  • klasę F1, która obejmuje wyroby pirotechniczne o niskim stopniu zagrożenia i poziomie emitowanego hałasu; przeznaczone do użytku wewnątrz budynku (od 12 lat),
  • klasę F2, która dotyczy wyrobów pirotechnicznych o niskim stopniu zagrożenia i minimalnym poziomie hałasu; przeznaczone do użytku na wolnym powietrzu (od 16 lat),
  • klasa F3, która obejmuje wyroby pirotechniczne o średnim stopniu zagrożenia; można je odpalać wyłącznie na wolnym powietrzu i na dużych otwartych przestrzeniach (od 18 lat).

Nasza firma specjalizuje się w organizacji średnich i dużych widowisk, w których bierze udział kilkaset, a nawet kilka tysięcy uczestników. Przygotowujemy też małe i średnie widowiska dla klientów indywidualnych (np. wesela, rocznice, jubileusze, święta rodzinne). Profesjonalna obsługa to najlepszy sposób, aby w całkowicie bezpiecznych warunkach podziwiać sztuczne ognie na niebie.

Oprócz tego zapewniamy też zestawy fajerwerków do samodzielnego odpalania, które przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności i przestrzeganiu zasad zawartych w instrukcji również zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Najważniejsze jest, aby zawsze dokonywać zakupów w sprawdzonych hurtowniach fajerwerków, które działają w sposób legalny i gwarantują wysoką jakość wyrobów. Dlatego też zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Jak bezpiecznie używać petardy i wyrzutnie fajerwerków? 5 najważniejszych zasad

  1. Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta, zwróć uwagę na ostrzeżenia i bezwzględnie stosuj się do instrukcji obsługi. Z wyrobami pirotechnicznymi należy obchodzić się w sposób szczególnie ostrożnie, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i innym uczestnikom widowiska. Jest to ważne w trakcie, jak i po ich odpaleniu.
  2. Przed odpaleniem petardy czy wyrzutni fajerwerków zawsze sprawdź, czy na trajektorii lotu nie znajdują się przeszkody, np. drzewa, budynku, linie energetyczne itp.
  3. Przy odpalaniu wyrobów pirotechnicznych na wolnej przestrzeni nigdy nie pochylaj się nad nimi, nie klękaj ani nie siadaj — zawsze pozostawaj w pozycji stojącej. Po odpaleniu lontu należy szybko oddalić się na bezpieczną odległość podaną w instrukcji (w przypadku petard jest to zwykle 15 metrów, a wyrzutni — nawet 40 metrów). Zaczekaj na eksplozję, a po niej nigdy nie odpalaj wyroby ponownie. Jeśli do eksplozji nie dojdzie, nie zbliżaj się do wyrobu ani w jego pobliże przez 15 minut. Po tym czasie należy wrzucić produkt do wody. Pamiętaj, że niewybuchy są bardzo niebezpieczne. Miejsce po odpalonych fajerwerkach należy zasypać piaskiem.
  4. Petardy można odpalać po uprzednim położeniu na ziemi. W przypadku petardy z tzw. główką tarciową należy położyć ją na gruncie tuż po odpaleniu. Tych wyrobów nigdy nie należy rzucać.
  5. Wyrzutnie to specjalne rury do wystrzeliwania fajerwerków. W przypadku wyrzutni rurowych niezbędne jest ich wkopanie w ziemię, przymocowanie do słupka lub ustawienie na płaskim gruncie.

Zachęcamy do współpracy

skontaktuj się z nami

Zachęcamy do współpracy

Skontaktuj się z nami