Pokazy sztucznych ogni to punkt kulminacyjny wielu wydarzeń publicznych odbywających się w godzinach nocnych i wieczornych. Trudno wyobrazić sobie przywitanie Nowego Roku bez tego imponującego widowiska. Stanowią one również ważną część wielu innych imprez masowych i uroczystości. Kto może wykonywać publiczne pokazy sztucznych ogni i jakie warunki trzeba przy tym spełnić? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części naszego wpisu.

Profesjonalne pokazy fajerwerków — kto może je zorganizować?

Pokazy fajerwerków określanych mianem tzw. profesjonalnych (klasa F4) mogą być zorganizowane przez osoby publiczne lub podmioty prawne, które posiadają pozwolenie wojewody na nabywanie, używanie i magazynowanie wyrobów pirotechnicznych. Tak wynika z Ustawy z dn. 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Trzeba jednak pamiętać, że aby takie pozwolenie uzyskać, trzeba spełnić szereg wymogów, w tym m.in. dysponować odpowiednim sprzętem i możliwościami technologicznymi, a także zatrudniać odpowiednio wykwalifikowane osoby.

Zgodnie z prawem pokazy sztucznych ogni mogą odbywać się trzy razy w roku — w Sylwestra, Nowy Rok oraz w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. W pozostałych przypadkach należy złożyć wniosek formalny do władz miasta. W przypadku imprez masowych konieczne jest złożenie takiego wniosku cztery tygodnie przed planowanym wydarzeniem (przy imprezach masowych — dwa tygodnie przed). W dokumencie konieczne jest określenie dokładnej ilości i rodzaju używanego materiału pirotechnicznego wraz z kserokopią oznaczeń i instrukcjami obsługi wyrobów. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, przyznawane jest zezwolenie na organizację pokazu sztucznych ogni.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas publicznych pokazów sztucznych ogni szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię bezpieczeństwa. Przy organizacji legalnych pokazów trzeba zadbać o ochronę zdrowia uczestników imprezy. Teren widowiska musi być odpowiednio oznaczony. Nie można odpalać fajerwerków w pobliżu parkingów samochodowych, stacji benzynowych czy innych zbiorników z łatwopalnymi płynami i gazami. Osoby odpowiedzialne za pokaz muszą też zadbać o bezpieczeństwo własne.

Bardzo ważne jest również, żeby materiały pirotechniczne pochodziły wyłącznie ze sprawdzonego źródła i spełniały wszystkie niezbędne wymogi bezpieczeństwa. Aby mieć pewność co do ich jakości, warto skorzystać z usług naszej hurtowni. Zapewniamy nie tylko sprzedaż fajerwerków i zestawów do samodzielnego odpalenia, ale również specjalizujemy się w pokazach sztucznych ogni. Jeśli więc organizujesz publiczne wydarzenie, które chcesz urozmaicić niezapomnianym widowiskiem — zapraszamy do współpracy.

Zachęcamy do współpracy

skontaktuj się z nami

Zachęcamy do współpracy

Skontaktuj się z nami