Fajerwerki to wyjątkowo atrakcyjna oprawa dla wielu różnych wydarzeń. Pokazy sztucznych ogni stały się obowiązkowym punktem wesel, imprez firmowych i różnych eventów. Aby samodzielnie przygotować spektakl fajerwerków, warto zaopatrzyć się w sztuczne ognie ze sprawdzonego źródła. Trzeba bowiem wiedzieć, że wyroby pirotechniczne muszą mieć odpowiednie oznaczenie, a kupowanie fajerwerków nieznanego pochodzenia może być niebezpieczne w skutkach.

Przede wszystkim sztuczne ognie muszą mieć znak CE oznaczający zgodność z dyrektywą unijną nr 2007/23/WE oraz:

  • Nazwę i adres producenta
  • Nazwę i rodzaj wyrobu pirotechnicznego
  • Rok produkcji

Oprócz tego producent jest zobowiązany do określenia ilości materiału pirotechnicznego, jaka znajduje się w zestawie fajerwerków oraz wskazania minimalnej odległości, na jaką trzeba się oddalić, aby móc bezpiecznie odpalić lont.

Rodzaje fajerwerków

Planując pokaz sztucznych ogni, warto dokładnie przemyśleć efekt, jaki chcemy uzyskać. Zestaw fajerwerków może być złożony na indywidualne zamówienie z kilku lub kilkunastu elementów, ale można także wybrać gotowy pakiet ułożony wedle przygotowanego scenariusza i podkładu muzycznego. Na rynku dostępne jest wiele różnych wyrobów pirotechnicznych, a więc jest w czym wybierać. Do dyspozycji mamy:

  • Wulkany – fajerwerki wybuchające na ziemi, w których snop iskier wydobywa się stożka w kształcie wulkanu;
  • Fontanny – działają na podobnej zasadzie jak wulkany, ale mogą mieć różnorodne kształty;
  • Wyrzutnie – odpalają się jedna po drugiej i tworzą niesamowity spektakl na niebie;
  • Moździerze – kula wystrzeliwana jest ze specjalnej tuby i wybucha w powietrzu, rozpadając się na drobne iskry;
  • Rakiety – charakterystyczne, wielobarwne kule rozświetlające niebo;
  • Motyle – zapewniają efekty dźwiękowe i wizualne, mogą mieć różne kształty i rozmiary.

Zasadniczo dobry pokaz sztucznych ogni nie musi trwać długo. Czas trwania spektaklu uzależniony jest zwykle od budżetu, jakim dysponujemy. Lepiej zdecydować się na krótki, ale efektowny pokaz niż długi i monotonny spektakl. Fajerwerki mogą stanowić główną atrakcję wieczoru lub uświetniać pewien element wydarzenia. Pokaz zawsze powinien być dopasowany do charakteru uroczystości, a także ilości gości.

Jak przygotować imponujący spektakl fajerwerków?

Planując pokaz fajerwerków, warto dokładnie sprecyzować czas ich odpalenia — pokaz trzeba tak zorganizować, aby móc zgromadzić wszystkich uczestników ceremonii na zewnątrz budynku. Kluczowe jest zagwarantowanie bezpieczeństwa, a więc należy zachować wymagane odległości.

Pokaz fajerwerków musi być ściśle zsynchronizowany z podkładem muzycznym, dlatego przy obsłudze widowiska zwykle pracuje kilka osób. Trzeba zapewnić odpowiednie nagłośnienie i zadbać o właściwą synchronizację, co jednak wymaga kreatywności i odpowiednich umiejętności.

Zachęcamy do współpracy

skontaktuj się z nami

Zachęcamy do współpracy

Skontaktuj się z nami